View Full Version : Mclaren Honda MP4-5b - USA GP 1990 - Tameo 1/43
BSmodels
12-09-2006, 22:33
We zijn een nieuw projectje gestart, nl. de Mclaren waarmee Ayrton Senna in 1990 voor de tweede keer wereldkampioen F1 werd.
De kit (TMK 117) is van Tameo, de specialist in 1/43 wat betreft F1 modellen. Kwaliteit quasi altijd verzekerd. Deze kit is wel eentje van het oudere type maar dit neemt niet weg dat er toch nog zo'n 55 onderdelen zijn, waaronder 2 PE fretjes met de ophanging, wheels inserts, wheels nuts, wing end plates, radiators, dashbord,......
The real stuff
2847
waarmee ik het zal moeten doen:
2848 2849
Ik ben uiteraard al gestart en ik moet zeggen ik geniet ervan. Het is al een paar jaartje geleden dat ik nog een white metal kit heb gemaakt, maar dit is echt fun. Het is allemaal wat zwaarder dan resin en ik heb dikwijls het gevoel dat ik aan een echte wagen aan het werken ben :crazy:
Voorlopig nog geen foto's van de bouw omdat er eigenlijk nog niet veel te zien valt buiten onderdelen die gevijld en/of geschuurd zijn. Het is niet zo dat je een onderdeeltje proper maakt en meteen vastplakt en schildert. Meestal is het hier andersom, schilderen en dan ten gepaste tijde vastplakken. Eens ik hier door ben ga ik proberen om van indere etappe wat foto's te nemen.
Misschien wel een vraag die sommigen zich spontaan gaan stellen: Wat gaat hij doen met het Marlboro rood, spuiten of de decals gebruiken?
Wel, ik heb er een paar weken zitten over ijsberen en het WWW afgeschuimd opzoek naar gemaakte voorbeelden en ik ben tot het besluit gekomen om in eerste instantie de decals te gebruiken. Tameo maakt decals van zeer goede kwaliteit en het is geene kattepis om op 1/43 te beginnen masken. Staat het mij niet aan, tja dan is er niets overboord en kunnen (moeten) we marlboro rood gaan spuiten.
aarzel niet om uw ervaringen te delen, ik zal ze waarschijnlijk nodig hebben :eek:
Over deze kit op zich kan ik niet veel zeggen, gezien ik weinig of geen ervaring heb met Tameo kits. Wat ik wel weet, is dat ik bij de MP4/4 van Tamiya, toen ik de kit jaren gelden bouwde, ook gewoon de decals gebruikt heb. Immers het patroon is recht toe, recht aan, en de oppervlaktes zijn ook niet al te woest van vorm, dus het zal ook hier wel meevallen. De Tamiya die ik toen gebouwd heb, met decals, was bovendien onmiddellijk goed voor een eerste plaats bij de eerste modelbouw wedstrijd waar ik destijds aan deelnam met het model.
Dus, gebruik de decals maar. ;)
BSmodels
22-09-2006, 13:04
Ik ben begonnen met de opbouw van het chassis ttz de delen die allemaal in semi gloss zwart moeten komen en die niet apart worden gespoten. Sommige onderdelen worden eerst apart gespoten omdat je ze anders niet volledig kan voorzien van de nodige kleur, of omdat je ze op dit moment simpelweg nog niet kan of mag monteren.
De onderarmen van de voor en achterophanging werden in vorm geplooid en gedryfit. Er was links en rechts wat vijlwerk te verrichten om deze mooi haaks op het chassis te laten passen.
2879 2876
Het chassis werd dan gevijld (waar nodig), geschuurd en met staalwol glad gemaakt. Het schuren is toch wel belangrijk omdat white-metal altijd wat oxideert (weet niet of ik het goed verwoord) en dit moet er dus af alvorens er primer op te zetten.
2877 2878
BSmodels
22-09-2006, 13:18
Voor de onderkant werden eveneens de nodige PE plaatjes in vorm geplooid en vastgelijmd.
2880 2881
De onderarmen van de ophangingen werden met epoxy vastgelijmd. Waarom epoxy, omdat deze zeker niet mogen loskomen, het ganse gewicht van het model steunt hier namelijk op. Ander voordeel is dat je de ophanging indien nodig nog wat kan "bijplooien" zonder dat heel de boel los komt. Met secondelijm heb je gegarandeert heel de boel in uw handen.
2882 2883 2884
Alvorens alles vast te plakken werden alle onderdelen al eens ontvet met wasbenzine.
Het chassis is voorlopig klaar om het ruime sop :+ te kiezen en te voorzien van primer en een kleurtje
Is wel een delicaat werkje om op die schaal pe deeltjes te plooien en dergelijke. maar het ziet er al goed uit, kzal met veel plezier en bewondering deze thread blijven volgen.
Dat is wat ze noemen "good progress". Als je straks naar de meeting komt: meebrengen die handel. Dan kunnen we eens kijken. ;)
BSmodels
22-09-2006, 15:04
Dat is wat ze noemen "good progress". Als je straks naar de meeting komt: meebrengen die handel. Dan kunnen we eens kijken. ;)
hij ligt in de auto (kom rechtstreeks van het werk)
tot straks
scoobyfreak
22-09-2006, 22:16
Knappe dingens ze tot nu toe ;)
knap in het echt is nog mooier
BSmodels
15-10-2006, 19:34
Hoog tijd om eens te updaten.
Het chassis heeft de nodige lagen primer gekregen en daarna de nodige lagen semi-gloss zwart. TS-29 rechtstreeks uit de bus.
Daarna werden een aantal onderdelen hierop vastgeplakt en geschilderd. Op de brandblusser heb ik twee lijntjes Bare-metal foil gelegd, dat is properder. Alhoewel je daar niet veel meer van zal zien eens het model klaar is, maar het oog wil ook wat :+
3011 3012 3013
BSmodels
15-10-2006, 20:02
Ik kom nu tot de vaststelling dat ik een foto ben vergeten maken van de ongekuiste body en de gekuiste :frusty: :o
Wat is er gebeurd aan de body:
- eerst met een korrel 400 opgeschuurd
- gaatjes geboord voor de ophangingen en links en rechts met de vijltjes hoekjes en kantjes bijwerken.
- de hele body met staalwol glad gemaakt
- een eerste laag primer (grijze) gespoten
Na die laag primer doken er hier en daar kleine gaatje op, die moesten worden toegeputtied. Ook werd er op die moment een klein deukje zichtbaar, dat waarschijnlijk wel kon worden weggespoten maar ik heb het zekere voor het onzekere gepakt en eveneens met putty behandeld.
Als putty gebruik ik afwerkplamuur van Motip dewelke ik wat verdunt heb met thinner zodat ik hem met een oud penseel (waarvan de haartjes zijn kortgeknipt) kan openstrijken in dunne laagjes, of op moeilijk bereikbare plaatsen kan laten inlopen. Ik heb de oefening wel drie keer opnieuw moeten doen, want het was wat zoeken naar de juiste dichtheid maar ik ga de techniek zeker nog gebruiken. Oefening baart kunst, niwaar :)
Nadat alles weer mooi glad werd geschuurd volgde nog twee laagjes primer. Alvorens de laatste laag te spuiten werden de panellijnen met een naald ;) nog uitgediept. Spuit altijd eerst wat primer alvorens panellijnen uit te diepen, ze zijn namelijk beter zichtbaar dan.
grote werken aan de gang :worship: ,ziet er goed al uit:applaus: ,flijf het op de voet volgen:bye:
Dominique
16-10-2006, 20:57
Dat ziet er inderdaad heel scherp uit. Ik heb ook eens Motip plamuur geprobeerd, maar die belandde al heel snel in de vuilbak toen hij niet wilde meewerken wegens ofwel te dik (maar ik vond niet direct hoe ik hem moest verdunnen), ofwel het aanvreten van de kunststoffen (maar dat is hier niet van toepassing wegens metaal). Blij te horen dat jij er meer succes mee hebt. Ik zou toch willen aanraden om eerst te testen vooraleer je dat spul op plastic gaat gebruiken :)
Verder commentaar: "laat die updates maar komme!!" :drewl: Knap!
BSmodels
26-10-2006, 20:59
Ten tijde van de vorige update was de body eigenlijk al wit gespoten maar het was nog wat vroeg om ze te bepotelen en foto's te nemen. Vandaar dus alles ineens met decals erop.
Zoals ik in het begin al gezegd heb ging ik voor het marlboro rood de decals gebruiken en dit is dan ook gebeurd. Al het fluo rood dat je ziet op het model is samengesteld uit 5 decals. Het heeft me zo'n 5 uur gekost om deze te leggen :crazy: :crazy: . Eerste assistent micro-sol en tweede assistent tameo strong decal softener waren hierbij mijn trouwe bondgenoten :D
Achteraan + een fijn lijntje aan de zijkant moet wat bijgestipt worden. Op zich niet echt een probleem, wat wel het probleem is, is de juiste kleur te vinden. Ik heb van de volgende kleuren wat gedecanteerd: TS-31 Bright orange, TS-36 Fluorescent red en TS-49 Bright red.
Met deze kleuren ga ik dan proberen om een zo goed mogelijke match te vinden. TS-36 zal er kort bij zijn, maar enkel als je dit kan spuiten. De kleur is immers veel te transparant om met een borsteltje aan te brengen (precies grenadine als het gedecanteerd is :+ ).
De basis zal TS-31 worden, aangevuld met TS-36.
Suggesties meer dan welkom. Voor alle duidelijkheid, ik zoek geen marlboro rood match (is een eindeloze discussie) maar wel een kleur die zo kort mogelijk aanleunt bij de tameo decals.
Nog iets dat ik mij afvraag: van waar, of wat was de bedoeling van het accent op de "a" van marlboro (foto 2) ?
Ik denk dat we stilaan het woord Mclaren in de mond mogen nemen ........
Dominique
26-10-2006, 21:27
Ik snap het niet: alleen het grote Marlboro-logo aan de linkerkant heeft dit accent op de "a"? Was dit ook zo op de originele auto? Waarom was dat dan? Of is het een printfout op de decalsheet?
Voor de rest ziet dat er heel properkes uit. Het vele werk wordt hierdoor ruimschoots gecompenseerd.
BSmodels
26-10-2006, 21:35
Ik snap het niet: alleen het grote Marlboro-logo aan de linkerkant heeft dit accent op de "a"? Was dit ook zo op de originele auto? Waarom was dat dan? Of is het een printfout op de decalsheet?
dat klopt, in Phoenix (en ik dacht nog andere ook) reden ze zo. Het is heus geen printfout. En ik die al met mijn mesje gereed stond ..... :no:
dat klopt, in Phoenix (en ik dacht nog andere ook) reden ze zo. Het is heus geen printfout. En ik die al met mijn mesje gereed stond ..... :no:
Als ik me niet vergis, is het geen print op de wagen, maar een gat in het bodywork. Ook aan de rechterzijde zat deze, maar daar viel deze niet zo op.
Tim
Als het gaten zijn dan dienden die om de wagen weg te takelen na een incident.
BSmodels
29-10-2006, 15:35
Als ik me niet vergis, is het geen print op de wagen, maar een gat in het bodywork. Ook aan de rechterzijde zat deze, maar daar viel deze niet zo op.
Tim
Dat klopt als een bus denk ik, na wat surfen een paar foto's gevonden, van verschillende GP's. Hetgeen ik eruit opmaak is dat het zeker geen print was want de plaats t.o.v. de "a" durft nog al eens verschillen (hoger - lager).
Eigenlijk is het allemaal wel grappig. We zitten dikwijls ons laatste haar uit te trekken om een decal op de juiste plaats te krijgen, terwijl ze het op de "echte" allemaal niet zo nauw namen :+
BSmodels
29-10-2006, 15:42
De body werd achteraan aangestipt en ontdaan van alle solresten. Een vochtig microvezeldoekje is hier ideaal voor vind ik.
Maandag start de "vernisweek"
De ophanging werd ook reeds in semi-gloss zwart gespoten. Ik heb deze op het fretje kunnen laten aangezien de delen waar er moet geknipt worden in de body verdwijnen.
BSmodels
31-12-2006, 03:45
Na twee maanden door omstandigheden bijna niets kunnen doen, maar we staan weer op de rails, dus al een kleine update.
De bandjes werden opgeschuurd, de velgen gemonteerd en de decals werden aangebracht. Voor het aanbrengen van de decals heb ik eerst een laagje gloss vernis over de bandjes gespoten, hierdoor kleven ze beter. Blinkende banden, dat willen we niet dus erna matte vernis overgezet.
Ziet er goed uit. Banden vernissen op een F1, heb ik nog nooit gedaan. Misschien moet ik dat ook maar eens gaan proberen. Wat ik zeker nog zou doen is de lettering van "down-tonen" door ze wat met zwart lichtjes te dry-brushen. Maar dat staat misschien nog op de planning?
Dominique
31-12-2006, 13:31
Goed idee, dat vernissen.
De belettering is inderdaad wat aan de scherpe kant. Persoonlijk zou ik ze wat proberen te verzachten met smoke. Dat blinkt dan weeral, dus moet er opnieuw vernis over. Dat wordt waarschijnlijk wat teveel van het goeie?
BSmodels
31-12-2006, 14:37
Goed idee, dat vernissen.
De belettering is inderdaad wat aan de scherpe kant. Persoonlijk zou ik ze wat proberen te verzachten met smoke. Dat blinkt dan weeral, dus moet er opnieuw vernis over. Dat wordt waarschijnlijk wat teveel van het goeie?
inderdaad
dit schrijft Kamimura bij de building diary van zijn Mclaren M23
"The wheels were sprayed with semi-glossy black and settled in Fujiya's tire set. You know I usualy spray a bit dark brown on "GOODYEAR" letters for weathering effect."
Ik denk dat dat ook realistischer is. Hij spuit het dan nog met zijn airbrush !!!!
Maar ja die man slaapt en eet met zijn airbrush denk ik :crazy:
Ik zal wel zien of ik het doe
spuit jij dan vernis over heel de band of enkel op de zijkanten ?
Alhoewel je anders zou denken heb ik totaal geen interesse in F1. Ik heb ooit 1 F1 model gebouwd, en het was ook een Senna McLaren op 1/12.
Ik durf ook nog wel te detailleren, maar van dit gedoe met PE ophanging krijg ik de bibber. Niks voor mij, dus des te meer ... respect!:drewl:
BSmodels
26-06-2007, 12:40
Ik zal wel zien of ik het doe
De koe bij de hoorens gepakt en eens iets geprobeerd. Met één van de weatheringsets van tamiya heb ik een bandje eens de gedowntoned. Ik hoor het wel wat jullie er van vinden.
Twee foto's, telkens hetzelfde bandje, maar anders belicht (of een poging tot :+ )
Afhankelijk van jullie mening doe ik de andere al dan niet :D
http://forum.depaddock.eu/attachment.php?attachmentid=6737&d=1182854087
http://forum.depaddock.eu/attachment.php?attachmentid=6738&d=1182854106
De weatheringsets van Tamiya hebben als nadeel dat ze niet "sticky" zijn. Dat wil zeggen dat wanneer je het behandelde oppervlak enkele keren aanraakt, de aangebrachte stof er weer zal afgaan. Ze kunnen zeker hun toepassing vinden op bijv. motorblokken en interieurs, maar aan de buitenkant van een model zou ik toch iets meer blijvends - zoals drybrushen met echte verf - gebruiken.
Het effect echter is zeker al voorhanden.
Wat het aanraken betreft zie ik niet zo direct een probleem, omdat ik een 1/43 single seater model nooit zou aanraken of oppakken aan de banden en/of wielen (ze zouden gewoon afbreken of tenminste buigen), en ook omdat het sticky zijn van de weatheringssets van Tamiya al bij al nogal goed meevalt: dat is niet zuiver pastelpoeder hoor, daar zit een product bij in dat het geheel "smeuiig" maakt en waardoor de weathering toch wel redelijk sticky is.
Maar wat wel opvalt is dat door het drybrushen de draagfolie van de bandendecal blijkbaar terug een beetje zichtbaar wordt (of vergis ik me?)...
Dat klopt misschien wel allemaal, maar ik zie niet in hoe de bandjes op de auto gaan geraken zonder ze te manipuleren. Als je mettertijd de auto's gaat afstoffen enz. zal het effect niet volledig verdwijnen, maar verminderen zal het wel.
Op mijn 307WRC hield de weathering toch niet. Daarom dat ik de onderkant gespoten heb. De rest van de body zal ook geverfd worden.
BSmodels
27-06-2007, 09:29
Wat het aanraken betreft zie ik niet zo direct een probleem, omdat ik een 1/43 single seater model nooit zou aanraken of oppakken aan de banden en/of wielen (ze zouden gewoon afbreken of tenminste buigen), en ook omdat het sticky zijn van de weatheringssets van Tamiya al bij al nogal goed meevalt: dat is niet zuiver pastelpoeder hoor, daar zit een product bij in dat het geheel "smeuiig" maakt en waardoor de weathering toch wel redelijk sticky is.
Ik heb eens een testje gedaan ttz ik ben er eens met een vochtige vinger over gegaan en kwam tot volgende conclusie:
- er verdwijnt wel wat maar zeker niet in zo'n hoeveelheid dat je er niets meer van ziet. Eigenlijk de vegen die je met het sponsje aanbrengt blijven behouden. Hetgeen je wegpakt is dat, dat niet "aangedrukt" werd (moeilijk te beschrijven maar ik hoop dat jullie me begrijpen).
Voorlopig geef ik het de voordeel van de twijfel, time will tell I guess
Maar wat wel opvalt is dat door het drybrushen de draagfolie van de bandendecal blijkbaar terug een beetje zichtbaar wordt (of vergis ik me?)...
Ik denk eerder de vernis die een beetje gekrakleerd is. Het is natuurlijk wel uitvergroot en als ik mij goed herinner had ik het eerste bandje gespoten zonder het op de velg te zetten. De kans dat dit dan gebeurd bij het op de velg trekken is natuurlijk groot :rolleyes: . Nu het is niks waar ik wakker van lig want het valt niet echt op. Het vernissen van de banden was ook eerder een probeersel en ik ga nog eens goed bekijken of ik het nog ga doen in de toekomst. Er zijn nog andere methoden die ik ook wel eens wil proberen. Laat mij zeggen dat ik er voor 90 % tevreden over ben
BSmodels
27-06-2007, 09:50
Op mijn 307WRC hield de weathering toch niet. Daarom dat ik de onderkant gespoten heb. De rest van de body zal ook geverfd worden.
Hier volg ik je wel. De weatheringsets zijn hiervoor ook niet gemaakt denk ik. Het is echt wel om details te accentueren (of net niet). Een volledige body lijkt mij ook nogal moeilijk met zo'n klein setje of hebben ze al potten van 1 kg op de markt gebracht :D :D :D
Ik heb eens een testje gedaan ttz ik ben er eens met een vochtige vinger over gegaan en kwam tot volgende conclusie:
Voorlopig geef ik het de voordeel van de twijfel, time will tell I guess
Dat is de enige juiste manier. Een idee opdoen en dan zelf uittesten. Als een bepaalde techniek je ligt, kan je die dan verfijnen. In modelbouw zijn er altijd wel meerdere manieren om iets weer te geven en wat voor de een werkt, hoeft niet noodzakelijkerwijs voor de andere te werken.
Prettige verderzetting gewenst! ;)
vBulletin® v3.8.2, Copyright ©2000-2025, Jelsoft Enterprises Ltd.